Evocasa Optima
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DISCUTII

In jos

DISCUTII Empty DISCUTII

Mesaj  Baschir Laurentiu 5/2/2014, 23:31

Buna ziua,


DOMNULE NICULA PE ACEASTA CALE VA ANUNT CA IN CALITATE DE VICEPRESEDINTE ORICE NECLARITATE INTRE DUMNEAVOASTRA SI ASOCIATIA DE PROPRIETARI SE VA CLARIFICA/SOLUTIONA PE CALE LEGALA (TINAND CONT DE FAPTUL CA NU SUNT PUNCTE COMUNE SAU DE INTELES IN DISCUTIILE PURTATE DE PANA ACUM !)
(Va rog frumos sa nu uitati ca detineti o restanta la plata intretinerii de aproximativ 7000 RON)


* Pe de alta parte (personala) DOMNULE NICULA VREAU SA VA ANUNT CA INAINTE DE A INTREPRINDE ORICE MASURA LEGALA LA ADRESA DUMNEAVOASTRA VA ROG SA INCETATI CU AMENINTARILE LA ADRESA MEA SAU A FAMILIEI MELE ! - vina alegerilor dumneavoastra nu o port eu sau cu atat mai mult familia mea !

O zi cat mai placuta !



On 2/6/2014 8:37 AM, Florin Florin wrote:
> Buna ziua,
> Acum 3 seri m-am intalnit in holul blocului cu Dan David si Laurentiu Baschir si am purtat o scurta discutie in care am cerut cateva lamuriri.
> Domnule Dan David,ati facut niste afirmatii mincinoase si defaimitoare la adresa mea.Pe langa altele,ati afirmat ca dumneavoastra platiti pentru mine intretinerea.Va rog sa demonstrati acest lucru.Nu faceti decat sa mintiti si sa induceti lumea in eroare.Profitati de lipsa de timp si nepriceperea locatarilor.
> Eu pentru tot ce-am spus pana acum am documente.Cititi cu atentie mail-urile trimise - primite si notificarile trimise prin avocat.
> Va reamintesc ca in 12 Dec 2013 v-am chemat la discutii si v-am cerut sa veniti cu o chitanta pentru suma de 1000 lei.Am martori pentru aceasta.Nu ati binevoit sa participati la discutii si nici alt membru al conducerii nu a venit.
> Aceasta procedura este perfect legala,si numai reaua intentie a dumneavoastra duce la ajungerea in Instanta pentru rezolvarea litigiului dintre noi.
> Stiti foarte bine ca ati gresit,ati recunoscut acest lucru,dar nu vreti sa raspundeti pentru asta.
> V-am cerut un raspuns oficial la cererea mea privind refuzul de a-mi primii banii.Nu am primit nici un raspuns.Nu ar fi prima data.Am mai facut o cerere in luna Mai 2013,fara raspuns.
> Am aflat ca programul afisat al Asociatiei este pus la deruta.Domnul Dan David nu stia cine l-a pus acolo si a zis ca nu are nici o obligatie in acest sens.
> Aveti acest tupeu deorece aveti il aveti alaturi pe Laurentiu Baschir si Dezvoltatorul Adama unde lucreaza sotia celui din urma.Important este sa modificam Statutul Asociatiei adoptat la infiintare,care prevede ca in cadrul Adunarii Generale,Dezvoltatorul are atatea voturi cate propietati are.Chiar si acum pentru locurile de parcare si boxe are aproximativ 80 voturi.Credeti ca acest Statut a fost adoptat asa premeditat?
> Sunt solutii pentru a schimba acest lucru,numai sa se vrea.
> Cred ca in mail-urile anterioare am adus la cunostinta multe din abuzurile conducerii Asociatiei si nu inteleg de ce nu reactionati???Vecinii cu care m-am intalnit si le-am expus situatia,mi-au dat dreptate,dar nu faceti nimic pentru rezolvarea problemelor.Lipsa de reactie a dumneavoastra le permite sa faca abuzuri.
> De ce nu s-a mai organizat o Sedinta,asa cum s-a promis,pentru consultarea ofertelor de servicii si reinoirea contractelor cu acestia?Aceasta arata lipsa de transparenta si repect pentru propietari(membri Asociatiei).In ultimul an s-au mutat multi propietari si cred ca era necesar sa cunoasca si ei mai multe amanunte cu privire la cheltuielile care intra in intretinere.
> Merita 3 salarii 1800 lei/luna?Din care numai 2 sunt conform legii.
> De ce nu raspund pentru reparatiile facute de mantuiala?(Usa intrare in bloc si treptele)
> Cine raspunde pentru curentul electric consumat toata vara in rampa spre parcarile subterane?
> Pentru cei de pe lista de restantieri si pentru restul va rog sa m-a contactati pentru recuperarea sumelor imputate ilegal de la infiintarea Asociatiei.Va pun in legatura cu avocatul care ma reprezinta sau puteti alege alt avocat.
> Cele bune
> Florin
> 0723661054
>
>
> On Friday, January 17, 2014 10:17 PM, Florin Florin <americanu71@yahoo.com> wrote:
> Salutare,
> Sunt Nicula Florin propietar ap.34 si va rog sa cititi pana la capat si cu atentie.
> Dupa cum stiti,de mai bine de 1 an de zile am reclamat faptul ca este gresit calculata intretinerea,netinandu-se cont de cotele indivize pe care le avem in Contractele de Vanzare-Cumparare,in acest mod avantajand Dezvoltatorul ADAMA
> Dupa mai multe discutii in Sedintele Asociatiei, mail si forum in care conducere Asociatiei nu a recunoscut si nu a modificat calculul pe baze legale i-am covocat prin avocat la Conciliere Directa in data de 16 Mai 2013,dar fara un rezultat concret.
> In data de 4 Iunie 2013 ora 19.30 am primit listele pentru luna Aprilie 2013 nemodificate si chiar la rubrica Contabilitate in plus fata de listele anterioare.Imediat l-am sunat pe Dan Titica(Vertical Admin) si l-am intrebat de ce a procedat in acest fel?Mi-a raspuns ca asa a primit dispozitie de la Dan David,in consecinta sa discut cu dansul.Desi acesta din urma mi-a interzis sa-l mai contactez telefonic(ci doar pe mail si in sedinte),am avut obraznicia de al suna sa-l intreb de modificarea survenita in plus.Dupa o discutie scurta in care nu mi-a explicat nimic ,mi-a reamintit sa nu-l mai deranjez pe telefon.
> ATENTIE!La numai 1 ora diferenta am primit pe mail cu totii alte liste de intretinere tot pentru luna Aprilie 2013 de data aceasta modificate cu cotele pe care le avem in Contractele de Vanzare-Cumparare,in afara de cotele Parti Comune.Fara o hotarare in cadrul unei sedinte a Comitetului Asociatiei.(PERICULOS) Se iau decizii dupa bunul plac sau chef.
> Prin modificarea modului de calcul au recunoscut in mare parte gresala facuta astfel ca numai la luna Aprilie 2013 au scazut cotele de intretinere cu aprox. 30 lei la un apartament cu 3 camere si cu 20 lei la cel de 2 camere.In total aprox. 640 lei pentru apartamentul meu dela infiintarea Asociatiei,fara penalizari.
> Diferenta de bani regasindu-se pe lista la apt.83 sau 82(pe ultima lista) apartinand Dezvoltatorului ADAMA.Va rog sa faceti un calcul si o sa vedeti ce diferente am platit in plus cu totii.
>
> Ulterior am cerut recalcularea intretinerii aferente apartamentului detinut de mine de cand s-a infiintat Asociata de Propietari(Dec.2011) si restituirea diferentei(inclusiv anularea penalitatilor).Acest lucru fiind perfect legal,chiar puteti si dumneavoastra s-o faceti.
> De atunci nu am primit nici un raspuns desi verbal i-am mai contactat.
> In Septembrie 2013 am primit o Notificare din partea Asociatiei(prin avocat) la care am raspuns tot prin avocat cerand in continuare compensarea sumelor reprezentand prejudiciul creat.
> In 16 Oct.2013 am primit un mail de la Dan David in care spune ca nu are rost sa ne mai certam la infinit si cere cenzorului si administratorului sa recalculeze intretinerea pentru apartamentul detinut de mine.
> De atunci.....NIMIC ,desi le-am mai trimis mail-uri in care am cerut lamurirea situatiei.
> Vazand ca nu se intampla nimic,le-am trimis o invitatie la discutii in data de 13 Dec.2013 in timpul Programului afisat al Asociatiei.Urma sa le propun un Angajament de Plata a sumelor restante,pana la finalizarea recalcularii,si intocmirea unei chitante sau a unei note de plata pentru suma de 1000 lei de care dispuneam.Am precizat ca doresc sa platesc fara penalizari,deoarece acestea provin de la notele gresit calculate si din cauza intarzierii recalcularii.Aceasta modalitate este perfect legala si se aplica la toate Asociatiile de Propietari.
> La intalnire nu a venit nici un membru din Coducerea Asociatiei,ci doar Dan Titica(Vertical Admin),desi erau acasa,Dan David chiar trecand pe langa noi in holul blocului.Bineinteles ca Dan Titica m-a trimis iar la Conducerea Asociatiei deoarece fara o hotarare din parte lor el nu face nimic,fiind colaborator.
> Consider ca am incercat rezolvarea acestei situatii in mod amiabil,dar atitudinea Conducerii Asociatiei nu lasa loc decat rezolvarea in Instanta.
>
> Inca o dovada a neseriozitatii lor este faptul ca de la Sedinta din 10 Nov.2013 nu s-a mai organizat o alta in termen legal pentru a vota propunerile luate in discutie.
> Sa fie oare din cauza celor 2 propuneri importante venite din partea mea?
> 1. Am propus modificare Statutului Asociatiei pentru a scapa de monopolul Dezvoltatorului Adama.
> La infiintarea Asociatiei s-a adoptat in Statut ca in cadrul Sedindelor fiecare propietate=1 vot,astfel incat si in momentul de fata conform Foii de Avere(Cadastru) pentru aprox.15% din masa cadastrala apartinand boxelor si parcarilor subterane ei au aprox.85 voturi(atatea locuri de parcare si boxe).Cu alte cuvinte 1 boxa (2mp)=1 vot iar un apart 3 cam.(71mp)=1 vot.Vi se pare corect?Cred ca ar fi corect sa se tina cont doar de detinatorii de apartamente.Pana nu se va modifica Statutul,o sa fim la mana Dezvoltatorului si a Conducerii agreate de ei.
> 2.Am propus acordarea doar a 2 salarii,asa cum este legal,doar pentru Presedinte si Cenzor.In acest moment se platesc 3 salarii(aprox.1800 lei)ceea ce mi se pare exagerat din moment ce platim Administrator(Vertical Admin)Dan Titica 850 lei/luna si firma de mentenanta tehnica Mondo Instal 1500 EURO/luna.
> Dupa parerea mea Laurentiu Baschir ,Vicepresedinte(RESTANTIER,dealtfel) moral si legal(Coflictul de Interese) nu poate ocupa aceasta functie deoarece sotia dansului lucreaza la Dezvoltatorul Adama si de-a lungul timpului a demnostrat blandete in relatiile cu acestia din urma,chiar avantajandu-i.
> Dupa cum stiti a avut avantaj inca de la inceput 2 locuri de parcare gratis in curte,in timp ce noi ceilalti eram opriti abuziv de paznicii platiti de Adama sa intram in curtea complexului.Asta pana ce tot eu am descoprit ca locurile de parcare supraterane nu erau incluse in masa cadastrala.Credeti ca ei au stiut?
> A mintit pentru Dezvoltator,sustinand mai bine de 1 an ca acestia platesc 700 lei din factura Enel pentru parcarile subterane si dupa ce i-am gasit conectati la tabloul blocului cu un cablu care alimenta necontorizat Organizarea de Santier de la Blocul 2.Tot eu am descoperit minciuna.
> Au permis reparatiile de mantuialala la viciile de contructie aparute ulterior.Acestea iesind din garantie,iar acum se vor repara pe cheltuiala noastra.Vezi treptele de la intrare,reparate de cateva ori.Mi-e rusine de cum arata intrarea in blocul nostru.Dumneavoastra...,va este?
> Nu au mai organizat alta sedinta,asa cum e legal si normal,pentru stabilirea Bugetului pe 2014 si pentru reinnoirea contractelor de servicii,astfel incat sa reducem cheltuielile.
> Cer demisia Conducerii Asociatiei pentru incompetenta,neindeplinirea sarcinilor ce le revin, lipsa dialogului in relatiile cu propietarii si lipsa de transparenta in calcularea intretinerii.
>
> Dragi vecini!Imi pare rau ca nu va implicati mai mult dar sunteti PROPIETARI si aveti drepturi.Multi dintre dumeavoastra platiti intretinerea,fara sa verificati ce platiti.La insistentele mele au fost afisate de 2 luni liste,cum e legal,cu stampila Asociatiei,semnatura Cenzorului si a Presedintelui precum si sumarul cheltuielilor.
> Va asigur de disponibilitatea mea de a plati intretinerea dar in conditii legale si in urma unui dialog contructiv.
> Stiti ca am venit mereu cu propuneri de reducere a cheltuielilor,dar nu am fost bagat in seama.Chiar va place sa platiti mai mult,cand se poate mai putin?De ce in alta parte se poate si la noi,nu?Cu timpul o sa demonstrez ca se poate dar mi-e greu de unul singur impotriva unei conduceri a Asociatiei (prieteni intre ei)care arata ca nu-i pasa de buna administrare a blocului.As dorii sa aflu fisa postului a fiecaruia si un raport de activitate pe 2013.La programul afisat al Asociatiei nu cred ca au fost mai mult de 5-6 ori de cand l-au pus pe usa.(Mai 2013)
> Pentru cei care vor sa le pun la dispozitie mai multe detalii.Astept sa ma contactati pe mail sau telefonic.
> Am salvate toate discutiile pe mail (primite-trimise),de pe forum si copie dupa listele de intretinere si cheltuieli,astfel pot sa demonstrez oricand buna mea credinta.
> Cu respect,
> Nicula Florin 0723661054
>
>
> On Thursday, December 12, 2013 1:58 PM, Evocasa Optima <evocasa.optima1@gmail.com> wrote:
> Buna ziua
>
> Pentru chitanta va rog sa va adresati d-lui Dan Titica , Asociatia de proprietari Evocasa Optima nu face incasari " cash " si nu detine chitatntier. Toate tranzactiile se fac pe contul asociatiei , in cazul in care aveti nelamuriri puteti solicita extrasul de cont.
> Va rog sa alegeti o zi saptamana viitoare, eu ( David ) nu am cum ma vad cu dumneavoastra in cursul zilei de maine, daca considerati ca puteti solutiona problema fara a fi necesara prezenta mea va rog sa stabiliti intrevederea maine cu persoanele cu care doriti sa discutati.
> In alta ordine de idei in cazul in care doriti sa ne vedem saptamana viitoare as avea rugamintea la dumneavoastra sa veniti cu cateva lamuriri suplimentare :
>
> - Modalitatea de calcul aplicata de dumneavoastra sumelor solicitate.
> - Solicitati suma de 1500 lei prejudiciu ??? din ce ?? dumneavoastra nu ati achitat INCA aceasta suma cum ar putea reprezenta prejudiciu ???
> - Figurati la intretinere cu aproximativ 4500 lai de ce nu ati achitat diferenta inca ??? intelegand ca nu doriti sa achitati cei 1500 lei...
>
> Va asteptam sa ne comunicati ora si ziua pentru intalnirea de saptamana viitoare.
>
> Evocasa optima
>
> PS : Invitatia se adreseaza tuturor celor care doresc sa participe la intrevederea de saptamana viitoare
>
>
> 2013/12/10 Florin Florin <americanu71@yahoo.com>
>
> Salutare,
> Va trimit o cerere pe care o s-o pun si in cutia postala a Asociatie de Propietari Evocasa Optima
> Nicula Florin apt.34
>
>
>
>
> --
> Asociatia de proprietari "Evocasa Optima"
> e-mail : evocasa.optima1@gmail.com
> Presedinte Dan David
> Vicepresedinte Laurentiu Baschir
> Str.Fetesti Nr.54-56 Sector 3
> Bucuresti
>
>
>
>
>

Baschir Laurentiu
Admin
Admin

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/02/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum