Evocasa Optima
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Plata intretinere

3 participanți

In jos

Plata intretinere Empty Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 13/12/2011, 12:19

Ma interesa cand se va afisa intretinerea macar pentru luna octombrie.

Multumesc

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Intretinere luan Octombrie

Mesaj  dandavid 14/12/2011, 04:34

Problema este in felul urmator :

Nu au venit facturile la gaze si enel pentru spatii comune , daca ne legam de anul trecut si aproximam sa zicem valoarea unei luni de iarna ( decembrie , pentru ca anul trecut in octombrie nu am avut gaze ) ar fi 12 000 roni de unde ar rezulta ca, costul unei unitati consumate ar fi de 580 RON , LUCRU ABSURD, eu am zis sa asteptam sa vina factura sa stim exact. Intre timp vom plati facturile curente care vin. Problema ar fi ca banii pentru fondul de rulment se strang foarte foarte greu avem in acest moment aproximativ 6 800 ron .....doar 16 apartamente din 83 au platit .....vom avea probleme daca nu ne mobilizam..

dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 14/12/2011, 09:53

Multumesc de raspuns. Din pacate chiar sunt putini cei care au dat banii pentru fondul de rulment. Cu siguranta vor fi probleme deoarece sincer nu cred ca vor achita toti acest fond de rulment mai ales daca nu exista o masura de constrangere.

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 27/12/2011, 06:15

Am remarcat ca s-a afisat intretinerea pentru luna octombrie. As dori sa stiu cu cine pot vb despre cheltuielile prevazute in tabelul afisat. Multumesc

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  dandavid 28/12/2011, 12:42

putem dezbate chiar aici pe forum , sunt si alti vecini cu siguranta care asteapta lamuriri ....

dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 28/12/2011, 13:04

Ok. Ceea ce nu inteleg este de ce am costuri cu energia electrica in conditiile in care am depus documentele pentru schimbarea beneficiarului din Persoana juridica (GILA) in persoana fizica si bineinteles am achitat ultima factura emisa pe GILA.

Totodata vroiam sa ma asigur ca plata trebuie efectuata in contul PIREUS si nu cel de la LEUMI.

Pana la urma firma care se ocupa de administrare a ramas aceeasi?

Multumesc

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  dandavid 28/12/2011, 13:21

Daca va referiti la taxa de energie pe apartament ( cei 60 ron ) ma voi interesa si va voi comunica daca in oct aveati neinregistrat contractul cu enel , daca va referiti la spatiul comun , in oct nu erau montate toate contoarele enel aferente apartamentelor , tot ce consumau si depaseau 60 roni cei care nu aveau contoare s-a redistribuit pe spatiul comun...( am vazut facturi de 200 - 300 roni pe apartamente ...) , plata aferenta lunii oct o vom face in contul piraeus. Firma de administrare care va prelua administrarea va fi Mondoinstal si contractul intra in vigoare de la 1 ianuarie 2012, pana atunci taxa ramane 0,55 negoaciat cu Gila ...( nu putea intra noua firma de anul acesta pentru ca aveau un contract in vigoare cu perioada de reziliere de 30 de zile ...etc )
Pentru orice discutie ne putem intalni seara dupe 6 - 6:30 in orice zi
putem sa ne intelnim toti intr-o sedinta daca se doreste sa ne gospodarim impreuna ...


dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 28/12/2011, 22:02

Multumesc frumos. Cred ca ar fi util si datele de contact ale persoanei responsabile in cazul in care mai sunt nelamuriri. Ideea cu sedinta e benefica mai ales pentru fondul de rulment.

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  dandavid 29/12/2011, 02:54

Nu stiu ce se intelege prin persoana responsabila , eu din pacate pentru mine am fost numit presedinte al asociatiei daca doriti ma puteti suna pe mine sau ne putem intalni sa discutam , Laurentiu este vicepresedinte puteti discuta si cu el in caz ca aveti nelamuriri , in rest despre sedinta numai de bine , de fiecare data cand organizam asa ceva prezenta este sub 50% si de obicei sunt cam aceeasi .... 0740180101 ( Dan David)

dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty caldura scara vs apartament

Mesaj  afloarei_anca 29/12/2011, 03:17


Cum se explica faptul ca platesc aproape dublu caldura pe scara(71 ron) fata de caldura pt apart (45 ron)? Cum s-a ajuns la aceasta suma? Mi se pare incredibil!




afloarei_anca

Mesaje : 4
Data de inscriere : 15/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  dandavid 29/12/2011, 04:02

Cel mai probabil 71 RON este totalul din care 45 pe apartament diferenta pe spatiul comun

dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 29/12/2011, 04:38

Ma interesa in principiu o persoana care sa ne furnizeze informatii despre costurile afisate. Trebuie sa recunosc ca am fost la inceput confuz cu afisarea costurilor si mai ales unde se va face plata. Cat despre sedinte le-am considerat utile si am participat tot timpul. La urma urmei sunt in interesul locatarilor.

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  dandavid 29/12/2011, 05:39

atunci ati vazut cat de greu ne adunam ..., Dan Titica este cel care face acum repartizarea costurilor insa o face conform facturilor , numarul de telefon este afisat la intrare il puteti contacta , tot el va face si pe viitor serviciul acesta economic , faptul ca acestea sunt costurile nu este vina lui ...In principiu ar trebui sa ne vedem cu totii sa explicam si sa facem o intelegere. Ideea este ca in aceasta iarna toate apartamentele GILA si BEER au caldura oprita insa consum exista si pe spatiul comun de unde rezulta ca s`au pus anumite procente din totalul de factura la consumul pe spatiul comun , altfel am fi avut din totalul de factura impartita strict pe consumul citit la ceasuri ...ar fi rezultat un cost mai mare pe unitatea de caldura citita ....GILA SI BEER neplatind nimic ...la fel si pentru apa calda au fost puse procente si pe spatiul comun , in apartamentele GILA SI BEER este consum zero sau aproape de zero insa exista pierdere pe conducte ...factura de ENEL este cea care a venit, din totalul ei a fost scazut cate 60 RON pentru fiecare apartament care nu a avut ceas montat ( va asigur ca consumul in unele ap a fost mult peste cei 60 RON ) restul redistribuit pe spatiul comun...adica si eu si dvs daca am avut ceas montat am platit si consumul vecinilor care nu au avut ceas montat si au depasit cei 60 RON. ( ca idee dupa montarea ceasurilor de la enel au venit pe apartamente facturi de 200 - 300 ron, socotiti 10 astfel de apartamente ....si va faceti o idee despre cat se redistrubuie pe spatiul comun ), becurile de pe casa scarii sunt neeconomice trebuie sa le schimbam ( dar asta implica alte costuri pe care trebuie sa le suportam toti ) Taxa de administrare este negociata cu GILA ( 0.55 EUR / m construit ) de fiecare prin anexa de la contractul de vanzare cumparare , va fi mai mica incepand cu ianuarie 2012 pentru ca atunci intra in vigoare noul contract. alte costuri sunt intretinerea lifturilor si apa rece ...cam asta ar fi.

dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Bigtweety 30/12/2011, 00:28

Ok. Am achitat costurile aferente lunii octombrie, insa sincer mi se par destul de mari raportat la un bloc vechi unde un prieten plateste pentru apartament cu 4 camere 150 Ron. Asta e, am vrut bloc nou.

Bigtweety

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/05/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  dandavid 30/12/2011, 05:33

Sunt de aceeasi parere, insa, ideea ar fi ca prin lege blocul avand centrala proprie suntm obligati sa avem un abonament lunar de intretinere si revizie pentru centrala la care se adauga curatenia blocului si intretinerea si revizie periodica pentru pompele de apa , rezervoarele de apa , centrala de incendiu , senzorii pentru centrala de incendiu .....etc toate acestea nu sunt prezente la blocurile vechi ....si eu spun ca si dumneavoastra ...am vrut bloc nou .....

dandavid

Mesaje : 77
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Plata intretinere Empty Re: Plata intretinere

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum